چهارکنت، دیار آشنا
فرهنگی، اجتماعی و سیاسی
نوشته شده در تاريخ جمعه بیستم اسفند ۱۳۸۹ توسط روح الله رحیمی و محمدزکی احسانی |

گزارشی از شانزدهمین سالگرد رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری در شهر کابل

محمد ذکی احسانی

Image and video hosting by TinyPic


امروز 20 حوت 1389 طی مراسمی با شکوهی در مصلای شهید مزاری شهر کابل از شانزدهمین سالیاد رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری تجلیل به عمل آمد.

در این مراسم استاد محمد کریم خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و استاد حاجی محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و نماینده منتخب مردم کابل در پارلمان کشور، الحاج ستر جنرال عبدالرشید دوستم رهبر و بنیانگذار حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان و سرقومندانی اعلی قوای مصلح کشور، الحاج عبدالروف ابراهیمی رئیس پارلمان کشور، حضرت صبغت الله مجددی رئیس شورای عالی صلح و امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی و تاریخ نگار مشهور کشور حاج کاظم یزدانی، سرور دانش، احمد بهزاد، فاطمه نظری، شاگل رضایی، محمد ابراهیم قاسمی ، سفرای کشورهای دوست و عده زیادی از مقامات دولتی و نمایندگان مردم در پارلمان و دیگر شخصیت های علمی و سیاسی و در حدود 40 هزار نفر از شهریان شهر کابل نیز حضور داشتند.

مصلای شهید مزاری مملو از جمعیت بود و عده ای دیگر نیز در بیرون از مصلا و روی سرک ایستاده بودند.

محفل با تلاوت کلام الله مجید توسط قاری فلاح یکی از قاریان ممتاز کشور آغاز یافت سپس سرود ملی کشور نواخته شد.

در ابتدا حاجی رمضان حسین زاده رئیس ستاد برگذاری شانزدهمین سالگرد رهبر شهید با ابراز قدر دانی از مهمانان و دیگر حضار آنها را خیر مقدم گفت.

سپس داکتر صادق مدبر رئیس اداره امور و دارلانشاء شورای وزیران پیام محترم حامد کرزی رئیس جمهور کشور را قرائت نمود.

استاد محمد کریم خلیلی سخنران بعدی محفل بود او در مورد مزاری سخن راند و گفت: آرمان و خواسته های شهید مزاری وحدت تمام اقوام افغانستان بود. و سپس مردم را در جریان آخرین تحولات سیاسی افغانستان قرار داد. و در اخیر سخنانش از همدلی دو حزب وحدت سخن گفت:

"من بشارت می دهم که بین دو حزب وحدت اسلامی افغانستان و حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان همدلی خوبی به وجود آمده است". و این جملات را چندین بار در لابه لای سخنانش تکرار کرد که موجب خشنودی حضار گردید.

سخنران بعدی حاجی محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان بود. او در ابتدای سخنانش در مورد ابعاد بین المللی مفکوره های شهید مزاری سخن گفت: " رهبر شهید برای نشر فرهنگ اسلامی در سطح جهان کار کرد و مزاری بخاطر نشر معارف اسلامی زندان مخوف ساواک ایران را تحمل کرد".

و سپس حضار را در جریان آخرین مسائل سیاسی افغانستان و جهان قرار داده و گفت: غرب می خواست چهره ی اسلام را با جنگ نشان دهد ولی حرکت های انقلابی کشورهای اسلامی نشان داد که اسلام اهل گفتگو است.

 

بعد از آقای محقق ، حضرت صبغت الله مجددی در ستیژ قرارگرفت او در مورد خاطراتش با مزاری سخن راند و بیان داشت: مزاری نظر وسیعی داشت او هیچ تبعیض نداشت، کاش چند نفر دیگر هم مثل مزاری می بود.

و بعد از وی عبدالروف ابراهیمی رئیس پارلمان کشور به نمایندگی از خانه ملت ایراد سخن نمود.

سخنران بعدی فیض الله ذکی معاون حزب جنبش بود که پیام آن حزب را قرائت نمود و جنرال دوستم بنیانگذار حزب جنبش نیز در مجلس حضور داشت.

پیام سید منصور نادری رهبر فرقه اسماعیلیه افغانستان نیز توسط رمضان جمعه زاده نماینده مردم کابل در پارلمان قرائت گردید.

سخنرانان دیگر محفل استاد ناصری وکیل ولایت میدان وردک در پارلمان بود و سپس قطعه شعر زیبایی توسط سحر ریحانی کودک خورد سالی که هر ساله در سالگرد رهبر شهید حضور می یابد، به خوانش گرفته شد.

بعد از وی سید میثم حسینی دبیر بنیاد شهید کاظمی پیام حزب اقتدار ملی را قرائت نمود.

در لا به لای محفل عده ای از دلباختگان مزاری با خواندن قطعات اشعار یاد آن شهید را گرامی داشتند و گروه سرود نیز سرودی را با لهجه زیبای هزارگی اجرا کردند.

و در اخیر مجلس استاد خلیلی مژده ساخت مصلی بزرگ شهید مزاری را داد و مجلس با دعای استاد اکبری به پایان یافت.

Image and video hosting by TinyPic

من بشارت می دهم که همدلی خوبی بین دو حزب وحدت اسلامی افغانستان و حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به وجود آمده است.

استاد خلیلی

 راه پاک شهدا پر راهرو  و یادشان گرامی باد!

محمد ذکی احسانی دانشجوی سال سوم دانشکده تکنالوژی معلوماتی و مخابراتی دانشگاه کابل

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ